Ad
Available Colors :
Vintage R...
The Vivo y28e is a ₹10,999 smartphone from vivo. It was released in 07/07/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with 15 charging.
The Y28e has a sleek design. It features a 6.56 inches LCD display. It's 8.39 mm thick and weighs 185 N/A.
The Y28e features a 6.56 inches LCD display with a resolution of 1612 N/A, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The vivo Y28e is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹10,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y28e has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Y28e is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 15.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | July 8, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Bezel Less Display | Yes, with waterdrop notch |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen Resolution | 1612 |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness | 840 nits |
| Height | 163.63 mm |
| Thickness | 8.39 mm |
| Weight | 185 |
| Width | 75.58 mm |
| Colours | Vintage Red, Breeze Green |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 163.63 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 15 W |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Vivo Y28e ₹ 10,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad