Ad
Available Colors :
Midnight ...
Frosted W...
Sandy Pur...
The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inch IPS LCD display, a } processor, a 32 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The 15A 5G has a sleek design. It features a 6.9 inch IPS LCD display. It's 8.15 mm thick and weighs 210 g.</p> <h2>Display</h2> <p>The 15A 5G features a 6.9 inch IPS LCD display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of 254 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The xiaomi 15A 5G is powered by a processor. It's priced at ₹12,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The 15A 5G has a 32 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The 15A 5G is equipped with a 6300 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.</p>




| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Processor | 2.2 GHz |
| Battery | 6300 mAh |
| Display | 6.9 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 32 MP |
| Launch Date | March 27, 2026 (Official) |
| OS Updates | 4 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | Unisoc T8300 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Main Display Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Main Display Peak Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.31 % |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 84.3 % |
| Height | 171.56 mm |
| Width | 79.47 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 210 g |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 32 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Memory | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2048 GB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Compass |
![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Samsung Galaxy M17 5G ₹ 13,637 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.7 inch |
| Battery | 6300 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 32 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad