Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 192 litres |
| Model No | RR20T172YS8 |
| Water Dispenser | No |
| Color | Elegant Inox |
| Sensors | Yes |
| Freezer Lamp | Bulb |
| Freezer Location | Top |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 230 v |
| Width | 53.2 cm |
| Depth | 64 cm |
| Height | 118 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD 1903 PTI 33 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 ICEMAGIC PRO PRM 5S 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 192 Ltr | 190 Ltr | 190 Ltr | 200 Ltr | 215 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 5 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad