Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Samsung RR19T21CARH 192 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 192 litres |
| Model No | RR19T21CARH |
| Water Dispenser | No |
| Color | Scarlet Red |
| Sensors | Yes |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 50 v |
| Width | 53.6 cm |
| Depth | 62.3 cm |
| Height | 122 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RR19T21CARH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM PC Roy 3S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 IMPWCOOL ROY 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD EDGE PRO 205 TAF 3.2 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD 1903 PTI 33 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 IMPC PRM 4S 200 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Capacity | 192 Ltr | 190 Ltr | 200 Ltr | 190 Ltr | 190 Ltr | 200 Ltr |
| Energy Rating | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad