Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT28T3743S8 253 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT28T3743S8 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 253 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Display | LED |
| Color | Elegant Inox |
| Sensors | Yes |
| Icemaker Type | Removable twist |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Shelves | Transparent |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Sliding |
| Power Supply | 100 v |
| Height | 1545 mm |
| Width | 550 mm |
| Depth | 637 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT28T3743S8 253 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | NA | 3 | NA | NA |
| Capacity | 253 Ltr | 215 Ltr | 260 Ltr | 292 Ltr | 240 Ltr | 300 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | NA | 4 | 4 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad