Ad





| Brand | Samsung |
| Model | 43F5550FU |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Local Dimming | Null |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Other Display Features | HDR, HDR10, HDR10+, Hyper Real Picture Engine, PurColor, Contrast Enhancer |
| Dimensions | 955.5 x 560.9 x 78.7 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 6.4 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 5) |
| ROM | 16 |
| Processor | Hyper Real Picture Engine (no explicit AI‑gen processor name; approximated as 4K class |
| Bluetooth | Yes (Version 5.2/5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, Samsung TV Plus, Bixby, Works with Alexa and Google Assistant, Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
| HDMI Ports | 2 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Samsung Smart Remote with Voice |
| Touch Controls Present | Yes |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 43F5550FU 1.08 m (43) Full HD F5550 Smart TV | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() 55UQ8040PSB 55 Inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 50 Hz | 165 Hz | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | Full HD (1920 x 1080) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | 97 Inch | 55 Inch | 50 Inch | 70 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 2 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad