Ad





| Brand | Aquaguard Eureka Forbes |
| Height | 46 cm |
| Width | 31.8 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 5.2 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx 11013 | ![]() Ace Alkaline 116131 | ![]() Ace | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Maxx Alkaline B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 7 L | 8 L | 8 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | NA | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | NA | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO | UV + UF | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | UV + UF + Alkaline |
Ad





Ad
Ad