Ad





| Brand | Aquaguard (Eureka Forbes) |
| Material | Food Grade Plastic |
| Height | 48 cm |
| Width | 32 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 4.5 kg |
| Total Capacity | 6 l |
| Filter Type | I-Filter, Chemi Block, Post Carbon, Taste Adjuster, UV e-boiling, Ultrafiltration |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | UV + UF |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | Yes |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx 11013 | ![]() Ace Alkaline 116131 | ![]() Ace | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Maxx Alkaline B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 6 L | 7 L | 8 L | 8 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | NA | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | NA | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | UV + UF | UV + UF | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | UV + UF + Alkaline |
Ad





Ad
Ad