Ad





| Brand | Blue Star |
| Material | Food Safe, Non Toxic, Engineering Grade PP |
| Height | 45.3 cm |
| Width | 34.2 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Weight | 6.1 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Filter Type | Counter Top, Wall Mount |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UF |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 7 lph |
| Filter Life | 6000 months |
| Warranty | 1 year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx Alkaline B | ![]() Maxx 11013 | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Pride Plus | ![]() Ace | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 7 L | 7 L | 7 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | NA |
| Purifying Technology | RO + UF | UV + UF + Alkaline | UV + UF | UV + UF + Alkaline | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad