Ad





| Brand | Blue Star |
| Material | ABS |
| Height | 47.6 cm |
| Width | 39.4 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Total Capacity | 6 l |
| Filter Type | Pre-filter, Pre Carbon, Sediment, RO Membrane, Post Carbon with ATB, UV, UF |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 8 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 8 lph |
| Filter Life | 6000 months |
| Power Requirement | 200 |
| Voltage | 200 v |
| Warranty | 1 year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Ace | ![]() Maxx Alkaline B | ![]() Grand Plus ZW | ![]() Pride Plus | ![]() Maxx Alkaline | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 6 L | 8 L | 7 L | 9 L | 8 L | 7 L |
| Power Requirement | 200 | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline |
Ad
Ad
Ad