Ad





| Brand | Livpure |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 50.5 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Depth | 29.5 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Filter Type | Super Sediment Filter, Carbon Block Filter, Anti-Scalant Cartridge, Mineraliser/ Mineral Filter, Copper Filter |
| Membrane Type | Thin Film Composite |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + Mineraliser |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Voltage | 300 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Grand Plus ZW | ![]() Prime Plus ZW | ![]() Grand Plus-B | ![]() Ace Extra Ace Alkaline | ![]() Pride Plus | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 9 L | 9 L | 9 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 250 | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + Mineraliser | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad