Ad





| Brand | V-Guard |
| Material | Food Safe |
| Height | 48.2 cm |
| Width | 35.6 cm |
| Depth | 27.2 cm |
| Weight | 7.8 kg |
| Total Capacity | 5 l |
| Filter Type | External Sediment Filter, Pre Carbon Block Filter, Internal Sediment Filter, RO Membrane, Post Carbon Filter with MIN, UF Filter |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UF + MIN + SS |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | Yes |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Filter Life | 6000 months |
| Power Requirement | 140-270, , 50 Hz |
| Voltage | 24 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Grand Plus ZW | ![]() Grand Star | ![]() Grand Plus-B | ![]() Ace Extra Ace Alkaline | ![]() Pride Plus | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 5 L | 9 L | 9 L | 9 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | 140-270, , 50 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 250 | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UF + MIN + SS | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad