Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
5 Star
Type
Others
Ad





| Star Rating | 5 |
| AC Type | Wall |
| Capacity | 1.5 ton |
| Inverter Technology | No |
| Power Input | 1410 |
| Cooling Capacity | 5000 |
| Product Title | Samsung AR18KV5NBWK 1.5 Ton 5 Star Split AC Title |
| Brand | Samsung |
| Power Requirements | AC 230 V, 50 Hz |
| Refrigerant Type | R 410A |
| Color | White |
| Indoor Noise Level | Low: 28 dB, High: 41 dB |
| Dehumidification |
| Timer | Yes, On-Timer: Yes, Off-Timer: Yes |
| Front Panel Display | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Anti-Bacterial Filter | Yes |
| Remote Control Details | Yes |
| Product Warranty | 1 |
![]() AR18KV5NBWK 1.5 Ton 5 Star Split AC | ![]() 18K Esko 1.5 Ton 5 Star Split AC | ![]() L-Stella Plus LSA3SP5D 1 Ton 5 Star Split AC | ![]() Magicool 1.5 Ton 3 Star Split AC | ![]() Magicool 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() JS-Q18TUXD1 1.5 Ton Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Others | Others | Others | Others | Others | Others |
| Energy Rating | 5 Star | 5 Star | 5 Star | 3 Star | 3 Star | 3 Star |
Ad






Ad
Ad
Ad