Ad
Available Colors :
Gold
Blue
Grey
Silver
Variants:
With a 6.1” OLED, 120 Hz display, iPhone 13 Pro flaunts one of the best displays available on any mobile device. With a blinding 1000 nits (sustained) and 1200 nits (peak) of brightness, iPhone 13 Pro delivers a stunning viewing experience even in bright daylight.
The A15 Bionic chip powering the iPhone 13 Pro comes with an extra graphic core compared to the iPhone 13 and iPhone 13 mini, combined with 6 GB of RAM, 13 Pro performance scores are even better than some laptops. Apple promises at least 5 years of software updates, so throughout its lifetime, your device will feature the latest OS version. With the help of its 3095 mAh battery and adaptive refresh rate that can make the screen refresh rate range between 10 Hz- 120 Hz, iPhone 13 Pro has excellent endurance.
iPhone 13 Pro, comes with a triple 12 MP camera setup. It is the most reliable camera available on any smartphone, whether you are shooting in broad daylight or at night. The notch in the display houses a 12 MP selfie camera and with the help of a variety of sensors, the iPhone 13 Pro features one of the most secure face unlocking features.
When it comes to connectivity, iPhone 13 Pro comes with a lightning port for charging and data transfers, Wi-Fi 6, NFC and Bluetooth v5.0.
iPhone 13 Pro is a no brainer if you are looking for a flagship device, it offers a complete package with very few compromises.
Pros: Performance, Best in class camera, All-day battery life, Software support Cons: the Lightning port only supports USB 2.0 speeds.
iPhone 13 Pro comes at an MRP of Rs.1,19,900.
| Battery | 3095 mAh |
| Display | 6.1 inches |
| RAM | 6 GB |
| Operating System | iOS v15 |
| Launch Date | September 17, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 15 |
| Graphics | Apple GPU (Four-core graphics) |
| Processor | 3.23 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1170 x |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 146.7 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 203 |
| Width | 71.5 mm |
| Colours | Gold, Silver, Graphite, Sierra Blue, Alpine Green |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Optical Zoom,Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 20 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone 13 Pro ₹ 1.14 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 6.1 inches |
| Battery | 3095 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Hexa Core (3.23 GHz, Dual core, Avalanche + 1.82 GHz, Quad core, Blizzard) |
Ad






Ad
Ad
Ad