Ad
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 2.8 inches TFT display, a 1.2 GHz } processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Bold Touch 9900 has a sleek design. It features a 2.8 inches TFT display. It's 10.5 mm thick and weighs 130 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Bold Touch 9900 features a 2.8 inches TFT display with a resolution of 640 x, giving it a pixel density of 286 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The blackberry Bold Touch 9900 is powered by a 1.2 GHz processor. It's priced at ₹7,299. The processor is paired with 768 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Bold Touch 9900 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Bold Touch 9900 is equipped with a 1230 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 1230 mAh |
| Display | 2.8 inches |
| RAM | 768 MB |
| Operating System | Blackberry v7 |
| Launch Date | August 11, 2011 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | BlackBerry Dakota, BlackBerry Magnum |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Graphics | Adreno 205 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Java | MIDP 2.1 |
| Applications | NFC support, Docs To Go document editor (Word, Excel, PowerPoint), PDF viewer |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 286 ppi |
| Screen Resolution | 640 x |
| Screen Size | 2.8 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Colour | 16 |
| Height | 115 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Weight | 130 |
| Width | 66 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Digital image stabilization, Face detection |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 307 |
| Talktime | 5.83 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| USB Connectivity | microUSB, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n, Dual antennas |
| SAR Value | 0.76 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: eAAC+, MP3, WMA |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | Video Formats: H.263, H.264, MPEG4, WMV |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
| Browser | HTML |
Push e-mail | |
| Games | + Downloadable |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Bold Touch 9900 ₹ 7,299 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 1230 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 768 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | 1.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad