Ad
(Expected Price)
The Hmd aura is a ₹9,899 smartphone from hmd. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches IPS LCD display, a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aura has a sleek design. It features a 6.56 inches IPS LCD display. It's 8.9 mm thick and weighs 175 N/A.
The Aura features a 6.56 inches IPS LCD display with a resolution of 1612 N/A, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 60 Hz.
The hmd Aura is powered by a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹9,899. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aura has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Aura is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 |
| Graphics | PowerVR GE8322 |
| Processor | 1.6 GHz |
| Fabrication | 28 nm |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 1612 |
| Brightness | 430 nits |
| Height | 163.86 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 175 |
| Width | 75.51 mm |
| Colours | Glacier Green, Indigo Black |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Main Camera | Dual |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 5 MP |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() HMD Aura ₹ 9,899 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad