Ad
Available Colors :
Gold
Black
White
Variants:
The Honor 6 plus is a ₹26,499 smartphone from honor. It was released in 03/23/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches TFT display, a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A7) processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 6 Plus has a sleek design. It features a 5.5 inches TFT display. It's 7.5 mm thick and weighs 165 N/A.
The 6 Plus features a 5.5 inches TFT display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The honor 6 Plus is powered by a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A7) processor. It's priced at ₹26,499. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 6 Plus has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The 6 Plus is equipped with a 3600 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3600 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Custom Ui | EMUI |
| Launch Date | March 24, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 |
| Graphics | Mali-T628 MP4 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 150.5 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 165 |
| Width | 75.7 mm |
| Colours | Black, Gold, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| User Available Storage | 25 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Honor 6 Plus ₹ 26,499 | ![]() Realme Narzo Power ₹ 27,999 | ![]() OPPO Reno14 FS ₹ 27,999 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | ![]() Vivo T4 Pro 5G ₹ 27,999 | ![]() OPPO K13 Turbo ₹ 27,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.8 inch | 6.57 inches | 6.57 inches | 6.77 inches | 6.8 inches |
| Battery | 3600 mAh | 10001 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 32 MP | 32 MP | 16 MP |
| Ram | 3 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Cortex A15 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A7) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.3 GHz | 2.5 GHz | 2.8 GHz | 3.25 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad