Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Green
Black
Honor 70 price in India will come around Rs 31000 for the entry-level variant. The launch date of the Honor 70 in India is still unknown.
Honor 70 5G flaunts a beautiful 6.67 inch curved OLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. The display supports HDR10+ content with its 1000 nits of brightness. Moreover it can refresh at 120 Hz.
The efficient and reliable Qualcomm Snapdragon 778G is used to power the device paired with 8 or 12 GB of RAM. The 4800 mAh capacity battery paired with an efficient SoC gives the Honor an excellent battery endurance. It can also be charged quickly with a 66 W charger.
Honor 70 5G comes with a brand new 54 MP primary camera supported by a 50 MP ultrawide and a 2 MP depth sensor. The camera system also features Dual LED flash. There is a hole punch camera in the display with 32 MP resolution and HDR support for video calls and selfies.
GPS, WiFi 6, Bluetooth 5.2 LE, and all other modern communication standards, including an IR connector, will be featured in the Honor 70 5G. The USB Type-C connector at the bottom of the phone supports the older USB Gen 2.0 speeds for data transfers.





| Battery | 4800 mAh |
| Display | 6.67 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.5 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Magic UI |
| Launch Date | Unknown |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm SM7325-AE Snapdragon 778G G |
| Graphics | 642 |
| Processor | 2.5 GHz |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 161.4 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 178 |
| Width | 73.3 mm |
| Colours | Black, Blue, Green, Silver |
| Build Material | Back: Plastic |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8450 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Rear Camera | 54 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 66 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Honor 70 5G ₹ 31,390 | ![]() OPPO F31 Pro Plus 5G ₹ 32,999 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | ![]() OnePlus Nord 5 ₹ 31,744 | ![]() Samsung Galaxy A36 5G ₹ 32,999 | ![]() OPPO Reno12 ₹ 31,690 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.67 inches | 6.79 inches | 6.8 inches | 6.83 inch | 6.7 inches | 6.7 inches |
| Battery | 4800 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 6800 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 54 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Single core, Kryo 670 + 2.2 GHz, Tri core, Kryo 670 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 670) | 2.63 GHz | 2.8 GHz | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.1 GHz, Single core, Cortex A78 + 3 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad