Ad
Available Colors :
Aurora Bl...
Variants:
The Honor 9i is a ₹19,999 smartphone from honor. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.9 inches IPS LCD display, a Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with No charging.
The 9i has a sleek design. It features a 5.9 inches IPS LCD display. It's 7.5 mm thick and weighs 164 N/A.
The 9i features a 5.9 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The honor 9i is powered by a Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹19,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 9i has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.
The 9i is equipped with a 3340 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 3340 mAh |
| Display | 5.9 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.36 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Custom Ui | EMUI |
| Launch Date | October 14, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| Graphics | Mali-T830 MP2 |
| Processor | 2.36 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.9 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 156.2 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 164 |
| Width | 75.2 mm |
| Colours | Aurora Blue, Graphite Black, Prestige Gold |
| Dimensions | 156.2 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Dual |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3340 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 51 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.09 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Honor 9i ₹ 19,999 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.9 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches | 6.67 inches |
| Battery | 3340 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 13 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 4 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.2 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad