Ad
Available Colors :
Grey
Variants:
The Honor holly 2 plus is a ₹8,499 smartphone from honor. It was released in 02/14/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Quick charging.
The Holly 2 Plus has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 9.7 mm thick and weighs 160 N/A.
The Holly 2 Plus features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The honor Holly 2 Plus is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹8,499. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Holly 2 Plus has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Holly 2 Plus is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged Quick.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Custom Ui | EMUI Lite |
| Launch Date | February 15, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+CDMA |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 6735 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143.1 mm |
| Thickness | 9.7 mm |
| Weight | 160 |
| Width | 71.8 mm |
| Colours | Gold, Grey, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4129 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Quick |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 720 |
| Talktime | 18 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Honor Holly 2 Plus ₹ 8,499 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 4000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad