Ad
Available Colors :
Mithril G...
Haze Gree...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.95 inches IPS LCD display, a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 33 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Note 11S has a sleek design. It features a 6.95 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .</p> <h2>Display</h2> <p>The Note 11S features a 6.95 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 387 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The infinix Note 11S is powered by a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹16,499. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Note 11S has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Note 11S is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 33.</p>




| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.95 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.05 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G96 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.05 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.95 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, Quad LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 16 MP |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | No |
![]() Infinix Note 11S ₹ 16,499 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Realme P4 5G ₹ 18,499 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.95 inches | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.68 inches | 6.77 inches | 6.7 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 50 MP | 8 MP | 16 MP | 13 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | NA N/A | 2.4 GHz | 2.2 GHz | 2.6 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad