Ad
Available Colors :
Interstel...
Sunset Go...
Magic Bla...
Variants:
The Infinix note 30 5g is a ₹14,999 smartphone from infinix. It was released in 06/13/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches IPS LCD display, a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 108 MP camera setup, and a battery with 45 charging.
The Note 30 5G has a sleek design. It features a 6.78 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Note 30 5G features a 6.78 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 396 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The infinix Note 30 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹14,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Note 30 5G has a 108 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Note 30 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 45.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | June 14, 2023 (Official) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6080 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Rear Camera Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Flash | Yes, Quad LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 12000 x |
| Rear Camera Resolution | 108 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 16 MP |
| Quick Charging | 45 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | DTS Sound |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | No |
![]() Infinix Note 30 5G ₹ 14,999 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F17 5G ₹ 14,499 | ![]() Samsung Galaxy M36 5G ₹ 14,586 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.7 inch | 6.8 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 6 GB | 6 GB | 4 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 108 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.4 GHz | 2.2 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad