Ad
Available Colors :
Palm Blue...
Starlit ...
Variants:
The Infinix note 40x is a ₹14,999 smartphone from infinix. It was released in 08/04/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches IPS LCD display, a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 8 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Note 40X has a sleek design. It features a 6.78 inches IPS LCD display. It's 8.26 mm thick and weighs 201 N/A.
The Note 40X features a 6.78 inches IPS LCD display with a resolution of 2460 N/A, giving it a pixel density of 396 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The infinix Note 40X is powered by a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹14,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Note 40X has a 8 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Note 40X is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Storage | 256 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | XOS |
| Launch Date | August 5, 2024 (Official) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 256 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2460 |
| Brightness | 500 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.6 % |
| Height | 168.94 mm |
| Thickness | 8.26 mm |
| Weight | 201 |
| Width | 76.49 mm |
| Colours | Lime Green, Palm Blue, Starlit Black |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP52 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 168.94 |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Video Recording Features | Dual Video Recording, Short Video Mode |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | DTS Sound |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Infinix Note 40X ₹ 14,999 | ![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F17 5G ₹ 14,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.8 inches | 6.68 inches | 6.7 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 8 MP | 13 MP |
| Ram | 8 GB | 4 GB | 4 GB | 6 GB | 6 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.4 GHz | 2.2 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad