Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Lg k7 is a ₹6,758 smartphone from lg. It was released in 05/12/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with No charging.
The K7 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 9.1 mm thick and weighs 161 N/A.
The K7 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lg K7 is powered by a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹6,758. The processor is paired with 1.5 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K7 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The K7 is equipped with a 2125 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2125 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1.5 GB |
| Processor | 1.1 GHz |
| Storage | 8 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | May 13, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 32 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Graphics | Adreno 304 |
| Processor | 1.1 GHz |
| RAM | 1.5 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 8 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143.6 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 161 |
| Width | 72.5 mm |
| Colours | Titan |
| Dimensions | 143.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 2125 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| User Available Storage | 3.4 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() LG K7 ₹ 6,758 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2125 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1.5 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad