Ad
Available Colors :
black
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches AMOLED display, a Quad core, 2.5 GHz, Krait 400 } processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Motorola Moto X (2nd Gen) has a sleek design. It features a 5.2 inches AMOLED display. It's 9.9 mm thick and weighs 144 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Motorola Moto X (2nd Gen) features a 5.2 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 424 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The motorola Motorola Moto X (2nd Gen) is powered by a Quad core, 2.5 GHz, Krait 400 processor. It's priced at ₹23,999. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Motorola Moto X (2nd Gen) has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Motorola Moto X (2nd Gen) is equipped with a 2300 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 2300 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v4.4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | October 4, 2014 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | 8974 |
| Graphics | Adreno 330 |
| Processor | 2.5 GHz |
| Java | No |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 140.8 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 144 |
| Width | 72.4 mm |
| Colours | Black, White |
| Waterproof | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | USB Host, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola Motorola Moto X (2nd Gen) ₹ 23,999 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | ![]() OPPO F31 5G ₹ 23,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches | 6.75 inch | 6.8 inch | 6.67 inch | 6.8 inches | 6.57 inches |
| Battery | 2300 mAh | 7200 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 32 MP | 16 MP |
| Ram | 2 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Quad core, 2.5 GHz, Krait 400 | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.63 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad