Ad
The Motorola x30 pro is a ₹43,690 smartphone from motorola. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inch OLED (Curved Display) display, a processor, a 200 MP camera setup, and a battery with Yes, 125W Fast Charging, 100% in 19 minutes charging.
The X30 Pro has a sleek design. It features a 6.7 inch OLED (Curved Display) display. It's 8.4 mm thick and weighs 198.5 g.
The X30 Pro features a 6.7 inch OLED (Curved Display) display with a resolution of 1080x2400 px (FHD+) , giving it a pixel density of 393 ppi. It supports Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 144 Hz.
The motorola X30 Pro is powered by a processor. It's priced at ₹43,690. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X30 Pro has a 200 MP rear camera setup and a front camera with 60 MP for selfies and video calls.
The X30 Pro is equipped with a 4610 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 125W Fast Charging, 100% in 19 minutes.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Processor | 3.2 GHz |
| Battery | 4610 mAh |
| Display | 6.7 inch |
| Front Camera | 60 MP |
| Rear Camera | 200 MP |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Processor | 3.2 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Adreno 730 |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Display Type | OLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Screen Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Brightness | 1250 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 91.19 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Height | 161.7 mm |
| Width | 73.5 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 198.5 g |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Water Resistance | Yes, Splash proof |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 200 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Image Resolution | 15500 x 13000 Pixels |
| Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 60 fps |
| Front Camera Resolution | 60 MP |
| Front Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
| Battery Capacity | 4610 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, 125W Fast Charging, 100% in 19 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Wireless Reverse Charging | Yes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola X30 Pro ₹ 43,690 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inch |
| Battery | 4610 mAh |
| Front Camera | 60 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 200 MP |
| Processor | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.75 GHz, Tri core, Cortex A710 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) |
Ad



Ad
Ad
Ad