Ad
Available Colors :
Orange
Dark Blue...
Variants:
The Nokia 3310 new is a ₹3,699 smartphone from nokia. It was released in 05/17/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 3310 New has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's 12.8 mm thick and weighs N/A .
The 3310 New features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 3310 New is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,699. The processor is paired with 16 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 3310 New has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 3310 New is equipped with a 1200 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1200 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 16 MB |
| Storage | 16 MB |
| Internal Memory | 16 MB |
| Launch Date | May 18, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Java | No |
| Internal Storage | 16 MB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Display Colour | 256 |
| Height | 115.6 mm |
| Thickness | 12.8 mm |
| Width | 51 mm |
| Colours | Blue, Grey, Red, Yellow |
| Dimensions | 115.6 |
| Rear Camera Autofocus | No |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 2 MP |
| Primary Camera | 2 MP |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 744 |
| Capacity | 1200 mAh |
| Talktime | 22.1 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 16 MB |
| Bluetooth | v3.0 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Fingerprint Sensor | No |
| MMS | Yes |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Nokia 3310 New ₹ 3,699 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 5.3 inches | 5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 1200 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Ram | 16 MB | 2 GB | 1 GB | 32 MB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | 2 MP | 8 MP | 8 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad