Ad
Available Colors :
White
Green
Variants:
The Nokia c30 is a ₹9,999 smartphone from nokia. It was released in 10/20/2021 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inches IPS LCD display, a Octa core, 1.6 GHz, Cortex A55 processor, a 48 MP camera setup, and a battery with No charging.
The C30 has a sleek design. It features a 6.67 inches IPS LCD display. It's 9.9 mm thick and weighs 237 N/A.
The C30 features a 6.67 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 263 ppi. It supports Continuos Shooting, Burst mode. The refresh rate is standard .
The nokia C30 is powered by a Octa core, 1.6 GHz, Cortex A55 processor. It's priced at ₹9,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C30 has a 48 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The C30 is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.82 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Launch Date | October 21, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| Graphics | PowerVR GE8322 |
| Processor | 1.6 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 177.7 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 237 |
| Width | 79.1 mm |
| Colours | Green,White |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | 60 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 177.7 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Camera | 48 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | No |
| SAR Value | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Nokia C30 ₹ 9,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.82 inches | 6.7 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.68 inches |
| Battery | 6000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 3 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A55 | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad