Ad
Available Colors :
LITE RAED...
Variants:
The Nokia lumia 635 is a ₹4,999 smartphone from nokia. It was released in 04/02/2014 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Lumia 635 has a sleek design. It features a 4.5 inches IPS LCD display. It's 9.2 mm thick and weighs 134 N/A.
The Lumia 635 features a 4.5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia Lumia 635 is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,999. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Lumia 635 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Lumia 635 is equipped with a 1830 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1830 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Windows Phone v8.1 |
| Launch Date | April 3, 2014 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| Graphics | Adreno 305 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 129.5 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 134 |
| Width | 66.7 mm |
| Colours | Black, Orange, White, Yellow |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 27 |
| Talktime | 14 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Digital |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Nokia Lumia 635 ₹ 4,999 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy M04 ₹ 6,799 | ![]() Realme C30s ₹ 6,499 | ![]() Realme Narzo 50i Prime ₹ 6,699 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 6.7 inches | 6.74 inches | 6.5 inches | 6.5 inches | 6.5 inches |
| Battery | 1830 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | NA | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 2 GB | 3 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad