Ad
Available Colors :
Forest Gr...
Cool Blue...
Power Bla...
Variants:
The Poco c55 is a ₹6,299 smartphone from poco. It was released in 02/27/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.71 inches IPS LCD display, a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55 processor, a 50 MP camera setup, and a battery with No charging.
The C55 has a sleek design. It features a 6.71 inches IPS LCD display. It's 8.7 mm thick and weighs 192 N/A.
The C55 features a 6.71 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 60 Hz.
The poco C55 is powered by a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55 processor. It's priced at ₹6,299. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C55 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The C55 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.71 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | February 28, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Processor | 2 GHz |
| Internal Storage | 64 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 168.7 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 192 |
| Width | 76.4 mm |
| Colours | Forest Green, Power Black, Cool Blue |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP52 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() POCO C55 ₹ 6,299 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.71 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55 |
Ad






Ad
Ad
Ad