Ad
Available Colors :
Poco Eth...
Poco Mys...
Poco Dia...
Variants:
The Poco c61 is a ₹6,999 smartphone from poco. It was released in 03/25/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.71 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The C61 has a sleek design. It features a 6.71 inches IPS LCD display. It's 8.3 mm thick and weighs 199 N/A.
The C61 features a 6.71 inches IPS LCD display with a resolution of 1650 N/A, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is 90 Hz.
The poco C61 is powered by a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹6,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C61 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The C61 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.71 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Launch Date | March 26, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G36 |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1650 |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 168.4 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 199 |
| Width | 76.3 mm |
| Colours | Ethereal Blue, Diamond Dust Black, Mystical Green |
| Ruggedness | No |
| Dimensions | 168.4 |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 51 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.839 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes, Recording option |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Accelerometer, Compass |
![]() POCO C61 ₹ 6,999 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.71 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad