Ad
Available Colors :
SILVER
Variants:
Realme X7 Max 5G price in India is Rs 26999 for the variant with 8 GB RAM and 128 GB storage.
The Realme X7 Max 5G's 6.43 inch Super AMOLED display has a resolution of 1080 x 2400 at 20:9 ratio. The big FHD+ display also has a high refresh rate of 120 Hz for seamless animations. For the best outdoor viewing experience, the display can reach 1000 nits of peak brightness.
The Realme X7 Max 5G is powered by a MediaTek Dimensity 1200 CPU and a Mali G77 GPU. Paired with 8/12 GB RAM and UFS 3.1 storage, the phone provides a smooth lag-free experience. A plus-sized 4500 mAh capacity cell provides excellent battery backup and can charge at a fast rate with 50 W charging. The phone also offers 2.5 W reverse charging.
The Realme X7 Max 5G comes with a 64 MP f/1.8 primary camera. There is also a 2 MP macro and an 8 MP 119° ultrawide camera.. The selfie department is managed by a 16 MP camera with HDR, 1080p video capturing at 30 frames per second and has EIS.
The Realme X7 Max 5G includes GPS, WiFi 6, Bluetooth 5.1, and all other contemporary connection protocols. The smartphone also has a microphone headphone combo jack. The USB Type-C connector on the phone's bottom allows USB on the move as well as USB Gen 2.0 data transfer rates.
The Realme X7 Max 5G is one of the best devices in its price range. With unmatched performance and high end features, it is one of the best budget to mid-range devices.
Pros: Performance, Build quality, high refresh rate AMOLED display, Design, Camera.
Cons: OS support, useless 2 MP camera
| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.43 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 3 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | June 4, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Processor | 3 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 6 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 1000 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.92 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 91.7 % |
| Height | 158.5 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 179 |
| Width | 73.3 mm |
| Colours | Asteroid Black, Mercury Silver, Milky Way |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 158.5 x |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 10x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| OIS | No |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 2 MP |
| Camera | 64 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.5 |
| Front Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Quick Charging | Yes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 100 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | No |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 1.149 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme X7 Max ₹ 26,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.43 inches |
| Battery | 4500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Processor | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex A78 + 2.6 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad



Ad
Ad
Ad