Ad
Available Colors :
Golden
Variants:
The Redmi note 5 pro is a ₹12,500 smartphone from redmi. It was released in 02/21/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.99 inches IPS LCD display, a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 260) processor, a 12 MP camera setup, and a battery with Quick, v2.0 charging.
The Note 5 Pro has a sleek design. It features a 5.99 inches IPS LCD display. It's 8 mm thick and weighs 181 N/A.
The Note 5 Pro features a 5.99 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 403 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is standard .
The redmi Note 5 Pro is powered by a Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 260) processor. It's priced at ₹12,500. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Note 5 Pro has a 12 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The Note 5 Pro is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged Quick, v2.0.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5.99 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 1.8 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v7.1.2 (Nougat) |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | February 22, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 636 |
| Graphics | Adreno 509 |
| Processor | 1.8 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3, Scratch-resistant glass |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.99 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.6 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 181 |
| Width | 75.4 mm |
| Colours | Black, Gold, Red, Rose Gold, lake Blue |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 158.6 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Quick, v2.0 |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 456 |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 52.4 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.1888 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Redmi Note 5 Pro ₹ 12,500 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.99 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 4000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 20 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 12 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 260 + 1.6 GHz, Quad core, Kryo 260) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad