Ad
Available Colors :
Black
Copper
Green
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.5 inches PLS LCD display, a Octa core, 2 GHz, Cortex A55 } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 15 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Samsung Galaxy A04s has a sleek design. It features a 6.5 inches PLS LCD display. It's 9.1 mm thick and weighs 195 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Samsung Galaxy A04s features a 6.5 inches PLS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 270 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The samsung Samsung Galaxy A04s is powered by a Octa core, 2 GHz, Cortex A55 processor. It's priced at ₹11,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Samsung Galaxy A04s has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Samsung Galaxy A04s is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 15.</p>




| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | October 3, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Samsung Exynos 850 GHz |
| Graphics | Mali-G52 MP1 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20.9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | PLS LCD |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.7 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 195 |
| Width | 76.7 mm |
| Colours | Black, Green, Copper |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 164.7 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 15 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Samsung Samsung Galaxy A04s ₹ 11,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() OPPO K13x 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C73 5G ₹ 11,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.67 inch | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A55 | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad