Ad
Available Colors :
Mystic Br...
Mystic Bl...
The phone boasts impressive specs, including a 7.6 inches Dynamic AMOLED display, a Octa core (3.09 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) } processor, a 12 MP camera setup, and a battery with 25 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Samsung Galaxy Z Fold 2 has a sleek design. It features a 7.6 inches Dynamic AMOLED display. It's 6.9 mm thick and weighs 279 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Samsung Galaxy Z Fold 2 features a 7.6 inches Dynamic AMOLED display with a resolution of 1768 x, giving it a pixel density of 372 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The samsung Samsung Galaxy Z Fold 2 is powered by a Octa core (3.09 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) processor. It's priced at ₹1.90 Lakh. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Samsung Galaxy Z Fold 2 has a 12 MP rear camera setup and a front camera with 10 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Samsung Galaxy Z Fold 2 is equipped with a 4500 mAh. It supports fast charging and can be charged 25.</p>| Battery | 4500 mAh |
| Display | 7.6 inches |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | September 13, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Also Known As | Samsung Galaxy Z Fold 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 865 |
| Graphics | Adreno 650 |
| Processor | 3.09 GHz |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Pixel Density | 372 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1768 x |
| Screen Size | 7.6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 159.2 mm |
| Thickness | 6.9 mm |
| Weight | 279 |
| Width | 128.2 mm |
| Colours | Mystic Bronze, Mystic Black |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 10 MP |
| Front Camera Setup | Dual |
| Quick Charging | 25 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy Z Fold 2 ₹ 1.90 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 7.6 inches |
| Battery | 4500 mAh |
| Front Camera | 10 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Octa core (3.09 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) |
Ad
Ad
Ad
Ad