Ad
The Tecno phantom v flip 2 is a ₹54,999 smartphone from tecno. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inches LTPO AMOLED display, a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 32 MP camera setup, and a battery with 70 charging.
The Phantom V Flip 2 has a sleek design. It features a 6.9 inches LTPO AMOLED display. It's 7.64 mm thick and weighs 196 N/A.
The Phantom V Flip 2 features a 6.9 inches LTPO AMOLED display with a resolution of 2640 N/A, giving it a pixel density of 413 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The tecno Phantom V Flip 2 is powered by a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹54,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Phantom V Flip 2 has a 32 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Phantom V Flip 2 is equipped with a 4720 mAh. It supports fast charging and can be charged 70.
| Battery | 4720 mAh |
| Display | 6.9 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Build Material | Back: Eco Leather |
| Storage | 256 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | HiOS |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8020 |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 6.9 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2640 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.02% |
| Height | 170.75 mm |
| Thickness | 7.64 mm |
| Weight | 196 |
| Width | 73.4 mm |
| Colours | Travertine Green, Moondust Grey |
| Build Material | Back: Eco Leather |
| Dimensions | 170.75 |
| Rear Camera Resolution | 32 MP |
| OIS | Yes |
| Camera | 32 MP |
| Primary Camera | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 32 MP |
| Quick Charging | 70 W |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 4720 mAh |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Type | SIM1: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| GPRS | Available |
| Edge | Available |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Tecno Phantom V Flip 2 ₹ 54,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.9 inches |
| Battery | 4720 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 32 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad