Ad
(Expected Price)
The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inches AMOLED display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660) } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 44 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The V30 Lite 5G has a sleek design. It features a 6.67 inches AMOLED display. It's 7.69 mm thick and weighs 190 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The V30 Lite 5G features a 6.67 inches AMOLED display with a resolution of 2400 N/A, giving it a pixel density of 395 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The vivo V30 Lite 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660) processor. It's priced at ₹25,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The V30 Lite 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The V30 Lite 5G is equipped with a 4800 mAh. It supports fast charging and can be charged 44.</p>




| Battery | 4800 mAh |
| Display | 6.67 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Graphics | Adreno 619 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Peak Brightness | 1150 nits |
| Height | 162.35 mm |
| Thickness | 7.69 mm |
| Weight | 190 |
| Width | 74.85 mm |
| Colours | Black Forest, Rose Gold |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Video Recording Features | Vlog Mode |
| OIS | Yes |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 50 MP |
| Quick Charging | 44 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Vivo V30 Lite 5G ₹ 25,990 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | ![]() Realme 15 5G ₹ 25,999 | ![]() Samsung Galaxy M56 5G ₹ 24,999 | ![]() Samsung Galaxy A26 5G ₹ 24,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.67 inches | 6.57 inches | 6.8 inches | 6.8 inches | 6.7 inches | 6.7 inches |
| Battery | 4800 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 12 MP | 13 MP |
| Ram | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660) | 2.5 GHz | 2.8 GHz | 2.5 GHz | Octa core (2.75 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad