Ad
Available Colors :
Midday Dr...
Mirror Bl...
Variants:
The Vivo y33s is a ₹15,799 smartphone from vivo. It was released in 08/22/2021 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.58 inches IPS LCD display, a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Y33s has a sleek design. It features a 6.58 inches IPS LCD display. It's 8 mm thick and weighs 182 N/A.
The Y33s features a 6.58 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is 90 Hz.
The vivo Y33s is powered by a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹15,799. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y33s has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Y33s is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.58 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | August 23, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| Graphics | Mali-G52 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 8 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.58 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.2 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 182 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Mirror Black, Midday Dream |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 164.2 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Optical Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo Y33s ₹ 15,799 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | ![]() Realme P3 5G ₹ 16,999 | ![]() Realme 14x ₹ 15,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.58 inches | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.7 inches | 6.67 inches | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 16 MP | 8 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | NA N/A | 2.4 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.3 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad