Ad





| Brand | Hi Tech |
| Material | Food Grade ABC Plastic |
| Height | 35 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 10 kg |
| Total Capacity | 12 l |
| Filter Type | Antioxidant Alkaline Filter, Post Carbon Filter, Pre Carbon Filter, Quartz UV Filtre, Carbon Block Filter, UF Filter |
| Membrane Type | 80 GPD (280mm/1,900 gal), RO membrane |
| Purification Stages | 5 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | Yes |
| Filtration Capacity | 10 lph |
| Filter Life | 50000 months |
| Power Requirement | 220 |
| Voltage | 26 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Grand Plus ZW | ![]() Grand Star | ![]() Grand Plus-B | ![]() Ace Extra Ace Alkaline | ![]() Pride Plus | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 12 L | 9 L | 9 L | 9 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | 220 | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 250 | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad