Ad





| Brand | Hi Tech |
| Material | Storage Tank Material refers to the material used to make the storage tank. Possible values are Food Safe, Non Toxic, Engineering Grade ABS, etc. |
| Height | 90 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 4 kg |
| Total Capacity | 11 l |
| Filter Type | Filter Type refers to the different type of filters used in the device. Possible values are Sediment, Activated Carbon, Carbon Block, UF, Post Carbon, Quartz UV Filtration, etc. |
| Membrane Type | Hi Tech Membrane 80 GPD |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 18 lph |
| Filter Life | 2500 months |
| Power Requirement | 240 |
| Voltage | 24 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Ace | ![]() Pride Plus | ![]() Ace Extra Ace Alkaline | ![]() Grand Plus ZW | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 11 L | 7 L | 8 L | 8 L | 8 L | 9 L |
| Power Requirement | 240 | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad