Ad
Available Colors :
GOLDEN
Variants:
Apple iPhone XS Max price in India starts from Rs 109900 for the base model and reached Rs 144900 for the top variant.
Apple iPhone XS Max features stunning a 6.5 inches display with a resolution of 1,242 x 2,688 pixels. The large 19.5:9 display is a perfect size for consuming media and playing games.
Under the hood, Apple iPhone XS Max is powered by the custom Apple A12 Hexa core CPU with Apple 4 core GPU. Paired with 4 GB RAM, iPhone XS Max provides a buttery smooth experience no matter the task thrown at it. There is a 3174 mAh Li-ion battery inside that helps the device to last more than a day with heavy usage. The iPhone also supports fast charging up to 15 W.
On the back, iPhone XS Max features a double 12 MP camera system with a primary wide angle and a 2x telephoto camera. It is among the best camera system currently available in any smartphone. On the front, the notch on the top of the display features a 7 MP camera and many various sensors to support Face-ID.
Apple iPhone XS Max comes with all the latest connectivity features including Bluetooth 5.0, WiFi ac, GPS and GLONASS. The phone can be connected via the Lightning cable for data transfers and charging.
The Apple iPhone XS Max is one of the best smartphone devices currently available in the market.
Pros: Performance, Video capabilities, Software support, Large display.
Cons: Lightning port, limited multitasking capabilities.
| Battery | 3174 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | iOS v12.0 |
| Launch Date | September 28, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 12 |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Processor | 2.49 GHz |
| Java | No |
| Applications | iTunes Store, FaceTime, Find My iPhone, Find My Friends |
| Co Processor | M12 |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 456 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1242 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | 3 |
| Height | 157.5 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 208 |
| Width | 77.4 mm |
| Colours | Gold, Silver, Space Grey |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 7 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 30 minutes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone XS Max ₹ 1.10 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches |
| Battery | 3174 mAh |
| Front Camera | 7 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Hexa Core (2.49 GHz, Dual core, Vortex + 1.52 GHz, Quad core, Tempest) |
Ad






Ad
Ad
Ad