Ad
Variants:
The Blackberry torch 9860 is a ₹6,499 smartphone from blackberry. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3.7 inches LCD display, a 1.2 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Torch 9860 has a sleek design. It features a 3.7 inches LCD display. It's 11.5 mm thick and weighs 135 N/A.
The Torch 9860 features a 3.7 inches LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 252 ppi. It supports Continuos Shooting. The refresh rate is standard .
The blackberry Torch 9860 is powered by a 1.2 GHz processor. It's priced at ₹6,499. The processor is paired with 768 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Torch 9860 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Torch 9860 is equipped with a 1230 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1230 mAh |
| Display | 3.7 inches |
| RAM | 768 MB |
| Launch Date | November 6, 2011 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Graphics | Adreno 205 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Java | MIDP 2.1 |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 252 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 3.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 120 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 135 |
| Width | 62 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection, Digital image stabilization |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 3 G |
| Talktime | 3 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Music | 4 |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
Push e-mail | |
| Other Facilities | Organizer, Voice memo/dial, Voice Recording |
| Phone Book | Practically Unlimited Entries and Fields, Photocall |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Torch 9860 ₹ 6,499 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 3.7 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 1230 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 768 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Processor | 1.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad