Ad
Available Colors :
White
Variants:
The Easyfone grand is a ₹4,990 smartphone from easyfone. It was released in 05/28/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.3 inches TFT display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Grand has a sleek design. It features a 2.3 inches TFT display. It's 13 mm thick and weighs N/A .
The Grand features a 2.3 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 174 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The easyfone Grand is powered by a NA processor. It's priced at ₹4,990. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Grand has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Grand is equipped with a 1050 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1050 mAh |
| Display | 2.3 inches |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 174 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.3 inches |
| Height | 121 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Width | 57 mm |
| Colours | White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 150 |
| Talktime | 10 |
| Expandable Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
| SMS | 100 |
![]() Easyfone Grand ₹ 4,990 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy M04 ₹ 6,799 | ![]() Realme C30s ₹ 6,499 | ![]() Realme Narzo 50i Prime ₹ 6,699 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.3 inches | 6.74 inches | 6.5 inches | 6.5 inches | 6.5 inches | 5.3 inches |
| Battery | 1050 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 3000 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | NA | 4 GB | 4 GB | 2 GB | 3 GB | 2 GB |
| Rear Camera | 2 MP | 8 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 |
Ad
Ad
Ad
Ad