Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Honor bee 2 is a ₹4,999 smartphone from honor. It was released in 04/18/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Bee 2 has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's 9.9 mm thick and weighs 150 N/A.
The Bee 2 features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The honor Bee 2 is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹4,999. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bee 2 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Bee 2 is equipped with a 2100 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2100 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Processor | 1.3 GHz |
| Storage | 8 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Custom Ui | EMUI |
| Launch Date | April 19, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6735 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| RAM | 1 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 8 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 134.1 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 150 |
| Width | 66.7 mm |
| Colours | Black, Gold, White |
| Dimensions | 134.1 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 5 MP |
| Primary Camera | 5 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 2100 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Honor Bee 2 ₹ 4,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Battery | 2100 mAh |
| Front Camera | 2 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
Ad




Ad
Ad
Ad