Ad
Available Colors :
Deep Sea ...
Variants:
The Huawei p40 is a ₹78,909 smartphone from huawei. It was released in 11/03/2020 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.1 inches OLED display, a Octa core (2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 22.5 charging.
The P40 has a sleek design. It features a 6.1 inches OLED display. It's 8.5 mm thick and weighs 175 N/A.
The P40 features a 6.1 inches OLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 422 ppi. It supports Continuos Shooting. The refresh rate is standard .
The huawei P40 is powered by a Octa core (2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹78,909. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The P40 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The P40 is equipped with a 3800 mAh. It supports fast charging and can be charged 22.5.





| Battery | 3800 mAh |
| Display | 6.1 inches |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | EMUI |
| Launch Date | November 4, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 5 G |
| Graphics | Mali-G76 MP16 |
| Processor | 2.86 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 422 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 148.9 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 175 |
| Width | 71 mm |
| Colours | Black, Silver Frost |
| Waterproof | Water resistant, IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 30 x |
| Rear Camera Image Resolution | 8200 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 22.5 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| MMS | Yes |
![]() Huawei P40 ₹ 78,909 | ![]() OPPO Find X9 Pro ₹ 79,990 | ![]() Vivo X Fold 3 ₹ 80,790 | ![]() Samsung Galaxy Z Flip 6 5G ₹ 79,499 | ![]() Vivo X80 Pro 5G ₹ 79,999 | ![]() Samsung Galaxy S22 Ultra 5G ₹ 78,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.1 inches | 6.78 inch | 8.03 inches | 6.7 inches | 6.78 inches | 6.8 inches |
| Battery | 3800 mAh | 7500 mAh | 5500 mAh | 4000 mAh | 4700 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 50 MP | 32 MP | 10 MP | 32 MP | 40 MP |
| Ram | 8 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 108 MP |
| Processor | Octa core (2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) | Octa core (3.39 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.1 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.9 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Dual core, Cortex A520) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.5 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X1 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A510) |
Ad
Ad
Ad
Ad