Ad
Available Colors :
White
Variants:
The Iball aasaan 4 is a ₹3,459 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.31 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The iBall Aasaan 4 has a sleek design. It features a 2.31 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Aasaan 4 features a 2.31 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 173 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Aasaan 4 is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,459. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Aasaan 4 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The iBall Aasaan 4 is equipped with a 1800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1800 mAh |
| Display | 2.31 inches |
| Launch Date | July 31, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 173 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.31 inches |
| Colours | White |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Currency converter, Stopwatch, Unit converter, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
![]() IBall Mobiles iBall Aasaan 4 ₹ 3,459 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.31 inches |
| Battery | 1800 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad