Ad
Available Colors :
Grey
Variants:
The Iball aasaan is a ₹3,000 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.7 inches display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The iBall Aasaan has a sleek design. It features a 1.7 inches display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Aasaan features a 1.7 inches display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 121 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Aasaan is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,000. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Aasaan has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The iBall Aasaan is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1000 mAh |
| Display | 1.7 inches |
| Launch Date | November 10, 2010 |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Java | No |
| Pixel Density | 121 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.7 inches |
| Colours | Grey |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 250 |
| Talktime | 3.33 |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 32 MB |
| Bluetooth | No |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| USB Connectivity | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
| SMS | SMS Storage 200, SMS Blacklist |
![]() IBall Mobiles iBall Aasaan ₹ 3,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.7 inches |
| Battery | 1000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | NA |
| Processor |
Ad






Ad