Ad
Available Colors :
White
Variants:
The Iball aasaan 3 is a ₹2,699 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.3 inches TFT display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The iBall Aasaan 3 has a sleek design. It features a 2.3 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Aasaan 3 features a 2.3 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 174 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Aasaan 3 is powered by a NA processor. It's priced at ₹2,699. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Aasaan 3 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The iBall Aasaan 3 is equipped with a 1450 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1450 mAh |
| Display | 2.3 inches |
| Launch Date | June 13, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 174 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.3 inches |
| Colours | Black, White |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
![]() IBall Mobiles iBall Aasaan 3 ₹ 2,699 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.3 inches |
| Battery | 1450 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | NA |
| Processor |
Ad






Ad