Ad
Variants:
The Iball andi 4p class x is a ₹3,000 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches IPS LCD display, a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with No charging.
The iBall Andi 4P Class X has a sleek design. It features a 4 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Andi 4P Class X features a 4 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Andi 4P Class X is powered by a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹3,000. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Andi 4P Class X has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The iBall Andi 4P Class X is equipped with a 1400 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 1400 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | June 23, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Grey, White, Wine |
| Rear Camera Autofocus | No |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() IBall Mobiles iBall Andi 4P Class X ₹ 3,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 4 inches |
| Battery | 1400 mAh |
| Front Camera | 2 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad