Ad
Available Colors :
Gold
Variants:
The Iball andi sprinter 4g is a ₹6,800 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The iBall Andi Sprinter 4G has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Andi Sprinter 4G features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Andi Sprinter 4G is powered by a Quad core, 1 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹6,800. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Andi Sprinter 4G has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 3.2 MP for selfies and video calls.
The iBall Andi Sprinter 4G is equipped with a 2100 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2100 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | November 3, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 6735 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Gold |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 3.2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() IBall Mobiles iBall Andi Sprinter 4G ₹ 6,800 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2100 mAh |
| Front Camera | 3.2 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad